Könyvek - Tanulmánykötetek - magyar nyelvű (RKI)
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Könyvek - Tanulmánykötetek - magyar nyelvű (RKI) by Title
Now showing 1 - 20 of 81
Results Per Page
Sort Options
- ItemAlföldi kaleidoszkóp : A magyar vidék a XXI. században: Tanulmányok a 70 éves Csatári Bálint köszöntésére(Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Regionális Kutatások Intézete, 2019) Farkas, Jenő Zsolt (szerk.); Kovács, András Donát (szerk.); Perger, Éva (szerk.); Lennert, József (szerk.); Hoyk, Edit (szerk.); T. Gémes, Tünde (szerk.)
- ItemAz "alföldi út" kérdőjelei: Alföld-kongresszus, 1993(MTA Regionális Kutatások Központja, 1994) Timár, Judit (szerk.)A kötet az 1993. december 1-jén és 2-án Békéscsabán megtartott ALFÖLD-KONGRESSZUS előadásait tartalmazza
- ItemÁltalános keretterv a Dráva-régió számára: DUPLO Magyarország-Horvátország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program(MTA KRTK Regionális Kutatások Intézete, 2014) Suvák, Andrea (szerk.); Póla, Péter; Varjú, Viktor; Gyüre, Judit; Đanković, Biljana; Ivoševac, Brigita; Đurđević, Nemet Ana; Moharić, Matija; Schubert, József; Sindler, CsabaA Dráva térség annak ellenére, hogy egységes földrajzi egység, számos közigazgatási terület között oszlik meg, és sok intézmény hatáskörébe tartozik (Nemzeti Park, Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, különböző közigazgatási egységek). Emellett a térséggel sok különböző típusú fejlesztési terv foglalkozott már, elsősorban három megközelítésben: turizmus, természetvédelem és helyi fejlesztések. A projekt fő célja a térségre készült nagyszámú terv és fejlesztési koncepció felülvizsgálata és egyeztetése, illetve azoknak a jelenleg helyi igényekhez és korlátokhoz történő igazítása volt. A DUPLO projekt egyrészt áttekintette a projekttérségre érvényes fejlesztési terveket, másrészt pedig célként tűzte ki egy olyan új, átfogó tervezési keret megalkotását, amely az egész térséget egységes egészként kezeli. Ezt a keretet a partnerek dolgozták ki, az érintett helyi szereplők tapasztalata és motivációi alapján. A jelen dokumentum a következő program keretén belül került kidolgozásra: Egységes Tervezési Eszköz a Dráva-térségre (Drava Region Unified planning Toolkit), DUPLO, IPA Magyarország-Horvátország Határon Átnyúló Program (Cross-border Programme Hungary-Croatia)(IPA HUHR 1102/2.1.4/0014). A DUPLO projekt egy Horvátország-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Projekt, amely 2013 április 1-én indult és összesen 16 hónapig tartott.
- ItemAz átalakuló világrend küszöbén(Publikon, 2013) Grünhut, Zoltán (szerk.); Vörös, Zoltán (szerk.)Henry Kissinger a nagysikerű Diplomácia című monográfiájában azt írta: „Minden évszázadban színre lép egy ország, amely szinte bizonyos természeti törvényszerűségként mind hatalmánál fogva, mind pedig szellemi és erkölcsi indíttatásból saját értékrendjének képére formálja át a nemzetközi rendszer egészét”. Az amerikai stratéga úgy véli, a 17. században Franciaország, a következő száz év során Nagy-Britannia, aztán a Habsburg Birodalom, az elmúlt században pedig az Egyesült Államok volt a legjelentősebb hatással arra a majdhogynem definiálhatatlan jelenségre, amelyet egyetlen szóval világrendnek nevezünk, noha tisztában vagyunk vele, stabil „rend” soha nem volt a nemzetközi kapcsolatokban, s mostanság sem beszélhetünk ilyesmiről. Továbbszőve Kissinger gondolatmenetét, jogosan merül fel a kérdés: a 21. században mely nemzet fellépése hat majd sorsfordító eseményként? Bár sokak számára kézenfekvően Kína testesíti meg a választ, s gazdasági, diplomáciai, geopolitikai összefüggésben nem is alaptalan e vélekedés, mégis reálisabb az Egyesült Államok dominálta nemzetközi erőteret felváltó új korszakot valamiféle sokpólusú világként elképzelni. A kötet 12 tanulmány keretében azon országokat, szubnacionális együttműködéseket és térségeket vizsgálja, amelyeknek így vagy úgy, számukra kedvező kilátásokat, avagy kihívásokkal teli megpróbáltatásokat tartogatva, de szerepük lesz a fennálló világrend átalakulásában.
- ItemBurgenland(Nemzetstratégiai Kutatóintézet, 2017) Fábián, Attila (szerk.); Hardi, Tamás (szerk.); Jankó, Ferenc (szerk.)
- ItemDél-Pannónia(MTA KRTK Regionális Kutatások Intézete, 2013) Hajdú, Zoltán (szerk.); Nagy, Imre (szerk.)
- ItemDélkelet-Európa : államhatárok, határokon átnyúló kapcsolatok, térstruktúrák(MTA Regionális Kutatások Központja, 2007) Hajdú, Zoltán (szerk.); Raffay, Zoltán (szerk.); Illés, Iván (szerk.)
- ItemDialógus a regionális tudományról(Magyar Regionális Tudományi Társaság, 2012) Rácz, Szilárd (szerk.); Rechnitzer, János (szerk.)A Széchenyi István Egyetem Regionális- és Gazdaságtudományi Doktori Iskola a Magyar Regionális Tudományi Társasággal együttműködésben egy olyan kötetet kívánt közreadni, amely a regionális tudomány művelőinek dialógusát mozdítja elő. Ennek érdekében mindegyik generációból gondolatközlésre kértünk fel szerzőket. A kötet koncepciója, hogy a regionális tudomány jelenlegi helyzetét, jövőbeli kutatási irányait és lehetséges kihívásait felvillantsa. A tanulmányok inkább töprengések, gondolatok, meglátások, a jelen irányainak értékelései és a jövő trendjeinek, vízióinak vázolásai. Olyan eligazodást segítő munkák, amelyeket a fiatalabb kutatók éppúgy használhatnak, mint az idősebbek, s értékes információkkal szolgálhatnak a társtudományok művelői számára is. Mindannyiunk számára elgondolkodtatóak lehetnek, vitákra serkentenek, ezáltal előbbre viszik a tudományterületet, annak jövőbeli megújításához adalékot nyújtanak. A kötet mozaikszerűen, tizenhét kutató által készített pillanatfelvétel segítségével kíván áttekintést nyújtani a regionális tudományról.
- ItemEgyüttműködés és innováció: nem lehetetlen! Kézikönyv kis- és középvállalkozások számára(MTA KRTK RKI Nyugat-magyarországi Tudományos Osztály, 2013) Baráth, Gabriella (szerk.)
- ItemElválaszt és összeköt - a határ : társadalmi-gazdasági változások az osztrák-magyar határ menti térségben(MTA Regionális Kutatások Központja, 1999) Nárai, Márta (szerk.); Rechnitzer, János (szerk.)
- ItemAz Európai Unió bővítésének kihívásai – régiók a keleti periférián.: III. Alföld-kongresszus(Nagyalföld Alapítvány, 2005) Nagy, Erika (szerk.); Nagy, Gábor (szerk.)
- ItemAz Európai Unió külső határán: Együttműködések Magyarország keleti államhatárai mentén(MTA Regionális Kutatások Központja, 2005) Baranyi, Béla (szerk.)A Magyar Tudományos Akadémia Regionális Kutatások Központja által gondozott legújabb kötet fontos és időszerű kérdésekkel foglalkozik. A határokkal, határmenti régiókkal és a határon átnyúló együttműködéssel kapcsolatos ismereteket alapvetően befolyásolják ugyanis azok a geopolitikai történések, amelyek az új Európa külső és belső határainak létrejöttét kísérték és kísérik. Közismert, hogy 2004. május 1-je jelentős mérföldkő volt az európai bővítési folyamatban: nyolc közép-és kelet-európai állam, valamint Málta és Ciprus csatlakoztak az Európai Unióhoz. Rajtuk kívül előreláthatólag már 2007-ben egy újabb bővítésre is sor kerül, hiszen Románia és Bulgária is az Unió előszobájában várakozik a bebocsátásra. Azegyüttműködés - különösen annak regionális és lokális határon átnyúló formáinak -szemszögéből vizsgálva az Európai Unió bővítése, a vízumokra és a határon átnyúló mobilitásra vonatkozó schengeni kritériumok bevezetése, csakúgy, mint az új „partnerség" kialakítása Ukrajnával és más szomszédos országokkal mind-mind egy gyorsan változó tágabb geopolitikai kontextusban értelmezhetők. A MTA RKK már évek óta aktív résztvevője a különböző határon átnyúló együttműködési formák gyakorlati megvalósítását vizsgáló kutatásoknak. Ezért is különösen fontos, hogy az ún. EXLINEA EU5-ös Nemzetközi Kutatási Programban résztvevő Debreceni Osztály kutatóinak úttörő munkája eljusson a szélesebb hazai és nemzetközi tudományos és szakmai körökhöz Európa geopolitikai átrendeződésének jelenlegi kiemelten fontos, történelemformáló időszakában. Több mint nyilvánvaló ugyanis, hogy a határon átnyúló együttműködés erősítését szolgáló minden jobbító szándék komoly hozzájárulást jelenthet a schengeni határvonással együtt járó helyzet kezeléséhez is, számolva immár az EU külső határainak számító magyar-román és magyar-ukrán államhatárok túloldalán, nemzetstratégiai szempontból továbbra sem elhanyagolható nagyszámú tömb- és szórványmagyarság jelenlétével.
- ItemFejezetek a regionális gazdaságtan tanulmányozásához(MTA Regionális Kutatások Központja, 1995) Rechnitzer, János (szerk.)
- ItemA fenntartható fejlődés és a megújuló természeti erőforrások környezetvédelmi összefüggései a Kárpát-medencében(MTA Regionális Kutatások Központja, 2008) Fodor, István (szerk.); Suvák, Andrea (szerk.)A XXI. század elején az emberiséget talán legmélyebben foglalkoztató probléma az, hogy saját jövőjét, további fennmaradásának biztosítását hogyan tudja összekapcsolni természeti környezetének a végső pusztulástól való megmentéséveI. Az már az 1980-as közepe óta igazoltnak tűnik, hogy a gazdasági növekedésnek azok a modelljei, amelyek nem tanúsítanak kellő mértéktartást a természet eltartóképességévei szemben és kellő figyelmet a társadalmi igazságosság iránt, súlyos kudarcra, bukásra vannak ítélve (Our Common Future 1987; Riói Föld Csúcs 1992 stb.). Azóta a kérdést még markánsabban, még türelmetlenebbül teszik fel a környezeti konfliktus kutatói. Mit jelent a fenntartható fejIődés tartalma? Milyen korlátozott gazdaságfejlesztéssei valósítható meg globálisan, lokálisan vagy az ember közvetlen térségében a környezeti fenntarthatóság? A környezettudományi kutatások ugyanakkor talán a középső méretarányt fedő renális összefüggések feltárásában mutatnak legnagyobb adósságot mind a mai napig. Ráadásul nagyon sok környezeti konfliktus regionális léptékben jelentkezik szerte egész Földünkön. Ilyen regionális teret ölel fel a Kárpát-medence, amely Európa nagytájai közül is kiemelkedik természeti környezetének érzékenységéveI és a szennyezés veszélyforrásaival, ugyanakkor természeti értékeiben különösen gazdag kistájainak színes sokaságából tevődik össze. A ritka természeti értékek sokaságára csupán egyetlen példát említünk, a kiemelten védett barlangok száma meghaladja a tízezret. Mindezek mellett arra is figyelnünk kell, hogy az itt lévő veszélyforrások nagy száma - a fenntarthatatlan gazdálkodás eredményeként - végveszélybe sodorhatja természeti értékeinket is. Az Ungvári Nemzeti Egyetem kutatásai arról tanúskodnak, hogy csupán Kárpátalja térségében közel hatszáz növényfajt és kétszázhatvan állatfajt fenyeget a kihalás veszélye. Ez a jelenség aktívabb védelemre ösztönöz bennünket. Figyelemre méltó azonban, hogya Kárpát-medence nem csupán védendő természeti ékeiben gazdag, de a gazdaság működéséhez nélkülözhetetlen természeti erőforrásokban is bővelkedik még napjainkban. De meddig? A környezeti fenntarthatóságot kifejező ökológiai lábnyom (2003-as adatok alapján) arról tanúskodik, hogy Európában csupán Albánia és Moldávia fogyaszt a fenntarthatósági határérték alatt, amely egyenletes fogyasztási elosztás mellett az emberiség egészére számítva 1,8 ha/fö. Ma Magyarországon az ökológiai lábnyom átlagban 3,6 ha/fő. Ez azt mutatja, hogy rosszul gazdálkodunk természeti értékeinkkel. Talán itt, a Kárpát-medencében az elfogyasztott javak mennyisége nem sok, de a meg nem újuló és megújuló természeti erőforrások használása, illetve elfogyasztása biztosan pazarló struktúrában történik. Ez önmagában is felveti a fenntarthatóság kérdőjeleit a Kárpát-medence országaiban. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogya Kárpát-medence környezeti konfliktusai, az azok mögött meghúzódó érdekellentétek csak közös elhatározással és cselekvéssel háríthatók el vagy mérsékelhetők. Ezek a célok a Kárpát-medence valamennyi országának együttes érdekét képviselik, mint ahogy a megújuló természeti erőforrások jobb kihasználására való törekvés is, amely egybeesik az Európai Unió környezetpolitikájának fenntartható stratégiájával. Ezeket a gondolatokat vitattuk meg 2008. november 10-11-én Pécsett A fenntartható fejlődés és a megújuló természeti erőforrások környezetvédelmi összefüggései a Kárpát-medencében cÍmű nemzetközi tudományos konferencián az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság szervezésében, amelynek anyagát lektorált kötet formájában adjuk az Olvasó kezébe. A tudományos konferencián 125 fő vett részt, a szakembereken kívül számos hazai és határon túli doktori iskola képviselője is. A konferencia folytatása a 2003-ban megrendezett A fenntartható fejlődés környezetvédelmi összefüggései a Kárpát-medencében című tanácskozásnak és egyben előzménye a 2010-ben Pécs Európa Kulturális Fővárosa programjához kapcsolódó A Kárpát-medence, Európa nagy tája természet- és környezetvédelme című konferenciának, amely egész Európa számára nyitott.
- ItemA fenntartható mezőgazdaságtól a vidékfejlesztésig: IV. Falukonferencia(MTA Regionális Kutatások Központja, 1997) Kovács, Teréz (szerk.)
- ItemFöldből élők: Polarizáció a magyar vidéken(Argumentum Kiadó, 2016) Kovács, Katalin (szerk.)
- ItemA gazdaságszerkezet és vonzáskörzet alakulása(Universitas-Győr Nonprofit Kft, 2014) Lados, Mihály (szerk.)
- ItemHatárkonstrukciók magyar-szerb vizsgálatok tükrében(MTA Regionális Kutatások Központja, Alföldi Tudományos Intézet, 2007) Timár, Judit (szerk.)
- ItemHátrányban vidéken(Argumentum Kiadó, 2013) Kovács, Katalin (szerk.); Váradi, Monika Mária (szerk.)
- ItemInnováció támogatási rendszerek: Kézikönyv mikro- és kisvállalkozások számára(MTA KRTK RKI Nyugat-magyarországi Tudományos Osztály, 2014) Lados, Mihály (szerk.); Kovács, Gábor (szerk.)